Wizyta w Filharmonii Narodowej

//Wizyta w Filharmonii Narodowej

Wizyta w Filharmonii Narodowej

W czwartek – 15.03.2018 r. – o godz. 19.00 nasi Pensjonariusze wzięli udział we wspaniałej uczcie muzycznej, jaką była „Prawdziwa „polska”?” w Filharmonii Narodowej. W Sali Kameralnej wystąpili znakomici wykonawcy z Grupy Brú: Luciana Mancini – śpiew, Anna Besson – flet, Aira Maria Lehtipuu
– skrzypce, Krishna Nagaraja – altówka, hardingfele , Louna Hosia – wiolonczela, Solmund Nystabakk
– teorba, którzy zaprezentowali w swym programie polskę, czyli tradycyjną muzykę ze Szwecji i Norwegii z polskimi korzeniami :

  • Wiązanka trolli (trad. szwedzka):
    Polonez z kolekcji Trästad
    Polska Näs Ingars
  • Wiązanka niebieskiej kozy (trad. szwedzka):
    Dantz
    Proportio (orepolska z Dalarny)
    Serra (walc z Älvdalen)
  • Wiązanka z Lappfjärd (trad. fińska):
    Dwa menuety i polska z Lappfjärd
  • Ballada średniowieczna Herr Olof (trad. szwedzka)
  • Polska Dansen ungdom (trad. szwedzka)
  • Polska Martins begravning (trad. szwedzka)
  • Pieśń: O tysta ensamhet (Utanmyra, trad. szwedzka), sł. Olof von Dalin
  • Domedagslåtten (trad. norweska)
  • Näcken och jungfrun (trad. norweskie i szwedzkie):
    Rammeslått I
    Szwedzka ballada średniowieczna
    Nordafjells
  • Polska w stylu kogoś z Värmland (trad. szwedzka): Polska w stylu Gubben Kihlstedt
  • Brú(den)s farväl (trad. szwedzka):
    Brudgummen och bruden
    Polska 1371 w stylu Lasse Lyby

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Filharmonii Narodowej oraz dowiedzieć się z opublikowanego programu, który jest świetnym wprowadzeniem do koncertu: „Istnieją takie pokłady wspólnej tradycji muzycznej europejskiego kontynentu, z których nad Wisłą powinniśmy być szczególnie dumni. (…) Polskie tańce w tradycji Skandynawii od około czterystu lat odgrywają niezwykle ważną, a nawet wyjątkową rolę. Stanowią ogromny zrąb repertuaru muzyki tradycyjnej w Europie Północnej – Norwegii, Danii i Szwecji. Kryją się pod różnymi nazwami: polska, pols albo springar. Przez wieki były wykonywane (grane i tańczone, również śpiewane), notowane w dawnych źródłach, od nastania ery rejestracji dźwięku także nagrywane. (…)

Grupa Brú, założona w 2012 roku, proponuje fascynującą muzyczną podróż, ponieważ łączy dwa spojrzenia wykonawczo-interpretacyjne. Pierwsze wiąże się z odczytywaniem tradycji ludowej, ale drugie – z manierami wykonawczymi, proponowanymi przez zespoły muzyki dawnej. Jednogłosowy śpiew (zjawiskowa Luciana Mancini) i towarzyszenie kilku instrumentów wyraźnie poświadczają te dwa nurty, połączone w praktyce wykonawczej Brú. (…) Sześcioro wykonawców to wystarczająca liczba, by stworzyć muzyczny spektakl o niezwykłej temperaturze interpretacyjnej. Grupa Brú wykonuje niby muzykę tradycyjną, ale to muzyka tradycyjna sprzed kilkuset lat.”

Zespół „Brú łączy ożywcze, motoryczne rytmy muzyki tradycyjnej z elokwencją i siłą wyrazu dawnych instrumentów. Tę międzynarodową grupę (…) wyróżnia unikalne podejście łączące muzykę dawną i ludową, które leży u podstawy oryginalnych aranżacji i kompozycji tworzonych przez kierownika artystycznego zespołu – Krishnę Nagaraję.”
Wszystkie te wspaniałe przeżycia artystyczne, które można już sobie wyobrazić po powyższym opisie, a które były udziałem naszych Pensjonariuszy, nie byłyby możliwe, gdyby nie wspaniała akcja, której kolejny raz mogliśmy być częścią. Akcja „Via Spei” (czyli „Droga nadziei”), która jest Służbą „Młodej Filharmonii” i działa przy Filharmonii Narodowej. – bo o niej mowa – kolejny raz umożliwiła naszym Pensjonariuszom obcowanie z kulturą wysoką. Wspaniała wizyta w Filharmonii Narodowej była możliwa dzięki wolontariuszom dobrej woli, którzy zorganizowali od początku do końca całe to wydarzenie, za co serdecznie i z całego serca dziękujemy.

2018-11-21T14:08:11+01:00
Ta strona wykorzystuje pliki cookie i usługi stron trzecich. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę. POLITYKA PRYWATNOŚCI Zgoda