FAQ

/FAQ
FAQ2021-04-28T14:56:58+01:00
Opieka w DS. PAN jest najbardziej przyjazną opieką nad Seniorem. Chcemy, aby Seniorzy mieli zapewnione godne i bezpieczne życie w nowym otoczeniu. Ważną rzeczą, a także naszym celem jest przygotowanie rodziny na zmiany – jakie niosą za sobą rozłąka z bliską osobą. Taki jest początek „ naszej znajomości”.

Opieka w DS. PAN to wyjście na przeciw potrzebom Seniora i stworzenie maksymalnie przyjaznych warunków do opieki zarówno nad Seniorami pełnosprawnymi jak też, niepełnosprawnymi z powodu pogarszającego się stanu zdrowia.
Opiekunowie zajmują się pielęgnacją osoby niesprawnej, pomagają w utrzymaniu higieny osobistej, higieny otoczenia, podają posiłki i leki, pełnią rolę doradcy w zakresie pielęgnacji, jak i psychologii. Opiekunów wyróżnia duża empatia i fachowość. Podchodzimy do opieki nad Seniorami indywidualnie.
Pielęgniarki są do dyspozycji osób wymagających kompleksowej opieki medycznej, podawania leków domięśniowych, dożylnych (na zlecenie lekarskie), wykonują zabiegi specjalistyczne, zmieniają opatrunki, pełnią rolę doradcy w zakresie promocji zdrowia.

W naszym Domu Seniora zakres opieki na Seniorami z różnymi dolegliwościami jest bardzo szeroki:

• opiekę i pielęgnację osób starszych i niepełnosprawnych w różnym stanie zdrowia,
• pielęgnację osób z chorobą Alzheimera i Parkinsona,
• opieka nad pacjentami po udarach mózgu, wylewach i zawałach,
• opiekę nad pacjentami ze schorzeniami kardiologicznymi,
• opiekę nad niedosłyszącymi i niedowidzącymi,
• opiekę nad pacjentami z cukrzycą,
• kompleksową pielęgnację osób z demencją starczą.

Nasz obiekt jest całkowicie przystosowany do osób niepełnosprawnych, tzn. pozbawiony barier architektonicznych, zainstalowano uchwyty i poręcze oraz nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny.

W ramach pobytu stałego oferujemy naszym pensjonariuszom pokoje jednoosobowe z balkonami. W każdym pokoju zainstalowany został nowoczesny system przywoływania na wypadek upadku.

Najpiękniejszym naszym „salonem” jest przestronny nowoczesny ogród wraz z ternem zielonym do dyspozycji naszych Pensjonariuszy.
Widok z okna i świeże powietrze mają nieoceniony wpływ na samopoczucie naszych Seniorów, a jedyna w swoim rodzaju okolica tworzy szczególną atmosferę.

Dbając o bezpieczeństwo w zakresie prawnym pobytu naszych pensjonariuszy, każdorazowo zostaje podpisana umowa miedzy stronami na czas nieokreślony z możliwością jej wypowiedzenia w trybie 30 dniowym. Umowa określa zasady pobytu oraz zakres świadczeń opiekuńczych nad Seniorem w naszej placówce.
Jadłospis PAN Domu Seniora obejmuje pięć posiłków dziennie: śniadanie, II śniadanie w formie kawiarenki, obiad, podwieczorek, kolacja.
Osoby leżące otrzymują u nas posiłki w pokojach mieszkalnych, które są dostarczane do nich przy pomocy specjalistycznego sprzętu, zapewniającego świeżość i odpowiednią temperaturę potraw. W przypadku Pensjonariuszy leżących z cięższymi dolegliwościami, posiłek podawany jest przez wykwalifikowanych opiekunów.
Oprócz podstawowego, codziennego jadłospisu, dla Pensjonariuszy przygotowywane są dodatkowe przyjęcia urodzinowe i okolicznościowe. Dzięki czemu, zagospodarowaliśmy czas mieszkańcom w taki sposób, aby wszyscy razem mogli spędzić go w miłej, domowej atmosferze.

Zbilansowane żywienie to podstawa zdrowia. Dlatego w PAN Domu Seniora działa własna kuchnia. Zdajemy sobie też sprawę ze znaczenia kontaktów międzyludzkich dla zachowania zdrowia psychicznego, dlatego posiłki są podawane we wspólnej jadalni.

Posiłki serwowane przez kuchnię są zbilansowane, smaczne i obfite. Naszą ofertę wyróżnia:
• kilka posiłków dziennie – oraz napoje i przekąski dostępne w ciągu dnia,
• dieta dopasowana do potrzeb i stanu zdrowia naszych Pensjonariuszy – również indywidualnie opracowywane jadłospisy,
• domowa atmosfera podczas posiłków – wspólne jedzenie zbliża Seniorów i staje się przyjemnie spędzonym czasem.

Nasza kuchnia wyposażona jest w nowoczesne urządzenia i sprzęty, wykonane ze stali nierdzewnej co pozwala na zachowanie czystości oraz przygotowywanie posiłków zgodnie z przepisami sanitarno-epidemiologicznymi.

Podstawową zasadą dobrego funkcjonowania kuchni jest właściwe planowanie jadłospisów. W naszym przypadku jadłospisy planowane są tygodniowo i opracowywane przez dietetyka. Bazą do ich tworzenia są receptury uwzględniające wartość odżywczą i kaloryczną każdej potrawy.

Zgodnie z naturalnym kalendarzem pór roku, przygotowywane są potrawy uwzględniające owoce i warzywa sezonowe, dostarczane przez lokalnych producentów. Nie dodajemy do dań żadnych polepszaczy smaku, gotujemy tak aby były smaczne, zdrowe, urozmaicone oraz miłe dla oka.

Dzięki stałej współpracy dietetyka i lekarza internisty w PAN Domu Seniora, każdy może skorzystać z indywidualnego planu żywienia oraz diety ułożonej według wskazań lekarza. Najczęściej stosowanymi są: dieta normalna, lekkostrawna, cukrzycowa, wątrobowa.

Nad smakiem, jakością i estetyką serwowanych potraw w Domu Seniora dba zespół, który tworzą zarówno ludzie młodzi jak i Starsi Kucharze z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.
Szef Kuchni, Marcin tworzy dania oparte na tradycyjnych przepisach oraz na świeżych, sezonowych produktach od sprawdzonych dostawców z lokalnego „podwórka”. Potrawy kuchni polskiej łączy z najnowszymi zdobyczami wiedzy kulinarnej, przygotowując i serwując wybrane specjały z pasja i oddaniem. Profesjonalna obsługa i kultura osobista personelu współtworzy wyjątkowy klimat PAN Domu Seniora.

„Pożywienie powinno być lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem – Hipokrates”

Rehabilitacja osób starszych wymaga dużej czujności, wrażliwości i zrozumienia. Z wiekiem nie tylko zmniejsza się sprawność fizyczna, ale także mogą pojawiać się problemy poznawcze, emocjonalne i społeczne. Organizm jest bardziej podatny na kontuzje i wolniej się regeneruje.
Priorytetem w rehabilitacji osób w podeszłym wieku jest więc aktywizacja seniora w takim zakresie, w jakim to możliwe – utrzymanie jak najlepszej sprawności i samodzielności w możliwie dużym stopniu. Konkretne cele zależą jednak od stanu seniora. Najlepiej, by plan rehabilitacji lub treningu był poprzedzony diagnozą medyczną oraz oceną dokonaną przez fizjoterapeutę.

Sprawni seniorzy mogą utrzymać lub poprawić swoją kondycję i wydolność krążeniowo-oddechową przez uprawianie niektórych sportów, takich jak:
• piesze wycieczki,
• nordic walking,
• jazda na rowerze (zwykłym lub stacjonarnym),
• ćwiczenia grupowe w pozycji siedzącej,
• ćwiczenia indywidualne.

Osoby, które są mniej sprawne, nie powinny się martwić o brak możliwości fizycznych – fizjoterapeuta dostosuje ich zakres oraz intensywność do możliwości seniora. Specjaliści zajmujący się rehabilitacją geriatryczną znają wiele bardzo prostych ćwiczeń, często w pozycji siedzącej (np. skręty tułowia, prostowanie nóg) lub stojącej z podparciem o krzesło (np. unoszenie do góry kolana i odwodzenie nogi do tyłu). Na pewno dobiorą program tak, by uwzględnić przeciwwskazania, indywidualne potrzeby oraz preferencje danej osoby.
Utrzymanie dobrej kondycji fizycznej zwiększa samodzielność seniora, łagodzi dolegliwości bólowe i sprzyja lepszemu samopoczuciu. Przeciwdziała chorobom takim jak miażdżyca czy osteoporoza, pomaga utrzymać odpowiednią wagę. Może przybrać różną formę: gimnastyki, spacerów lub marszy z kijami do nordic walkingu. Musi być dostosowana do wieku i aktualnego stanu zdrowia seniora.

Rehabilitacja jest wskazana także dla osób leżących. Osoby przewlekle chore, które nie mogą się samodzielnie poruszać, poza codziennym monitorowaniem stanu ich zdrowia i podawaniem zapisanych przez lekarza medykamentów, także wymagają rehabilitacji. Dzięki odpowiednio dobranym zestawom ćwiczeń i zabiegów fizjoterapeutycznych rekonwalescencja chorych przebiega o wiele szybciej i sprawniej, co także przekłada się na ich stan psychiczny. Ten z kolei jak wiemy, odgrywa bardzo ważną rolę w powrocie do zdrowia.
Długotrwałe pozostawanie w łóżku, połączone z obniżeniem aktywności ruchowej, prowadzi do wielu powikłań, które są niekiedy wręcz niebezpieczne dla życia. Z tego względu we wczesnej fazie rehabilitacji specjaliści skupiają się przede wszystkim na pobudzeniu krążenia krwi i wzmocnieniu siły mięśniowej. Działania te zapobiegają ogólnemu zniedołężnieniu, odleżynom, zapaleniom płuc, zakrzepicy żył głębokich czy przykurczom. Wybór form i intensywność rehabilitacji zawsze powinna być dostosowana indywidualnie do stanu pacjenta oraz schorzenia, na jakie cierpi i przebiegać wieloetapowo.

Powszechnie w rehabilitacji pacjentów leżących wykorzystuje się:
• ćwiczenia bierne przyłóżkowe,
• fizykoterapię,
• kinesiotaping.

Po okresie dłuższego leżenia seniorzy z reguły najpierw sadzani są biernie w łóżku, a następnie ruch ten wykonują z pomocą drabinek. W kolejnym etapie mogą dopiero przejść do siedzenia ze spuszczonymi nogami. Przy dobrej tolerancji pozycji siedzącej fizjoterapeuci podjąć mogą decyzję o przyłóżkowej pionizacji.
Rehabilitacja to nieodłączny element procesu leczenia. Stymuluje ona wiele procesów zdrowotnych i pozytywnie wpływa na cały organizm.

Seniorzy przewlekle leżący, którzy korzystają z fizjoterapii, mogą:
1. zniwelować negatywne skutki braku ruchu,
2. wesprzeć funkcjonowanie układu oddechowego i krwionośnego,
3. zapobiec odleżynom,
4. zadbać o układ pokarmowy,
5. lepiej czuć się psychicznie.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i usługi stron trzecich. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę. POLITYKA PRYWATNOŚCI Zgoda