Pokaz biżuterii z bursztynów

//Pokaz biżuterii z bursztynów

Pokaz biżuterii z bursztynów

Dnia 7 sierpnia 2018 roku w Kawiarence Domu Seniora PAN odbył się pokaz bursztynowej biżuterii, na który zaprosiła wszystkich chętnych mieszkanka naszego Domu – Pani prof. dr hab. Barbara Kosmowska-Ceranowicz, która jest światową specjalistką, niekwestionowanym autorytetem oraz cenionym rzeczoznawcą w tej dziedzinie. Pani Profesor jest autorką lub współautorką 357 publikacji naukowych, popularnonaukowych, katalogów wystaw oraz innych prac dotyczących bursztynu. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pani prof. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz, która była wieloletnim pracownikiem PAN Muzeum Ziemi, gromadzona w tej placówce kolekcja bursztynu przekształciła się w najliczniejszy w Polsce zbiór, a Dział Bursztynu stał się wiodącym w kraju ośrodkiem naukowym zajmującym się badaniami bursztynu i jego ochroną w zbiorach muzealnych.

Wszyscy uczestnicy spotkania z dużym zainteresowaniem słuchali ciekawostek na temat bursztynu oraz podziwiali jego piękne okazy z różnych zakątków świata. Duże wrażenie na słuchaczach wywarła informacja, że bałtycki bursztyn ma około 40 milionów lat. Badaczka bursztynu opowiadała słuchaczom także o metodach stosowanych w celu odróżnienia naturalnego kamienia od jego imitacji oraz rozpoznania i sprawdzenia czy nie był on modyfikowany. Na koniec Pani Profesor została nagrodzona gromkimi brawami za niezwykle ciekawą prezentację.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

2019-04-18T11:47:15+01:00
Ta strona wykorzystuje pliki cookie i usługi stron trzecich. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę. POLITYKA PRYWATNOŚCI Zgoda