Festiwal „Otwarte Ogrody” w Domu Seniora PAN

//Festiwal „Otwarte Ogrody” w Domu Seniora PAN

Festiwal „Otwarte Ogrody” w Domu Seniora PAN

W dniach 7-8 września 2019 roku Dom Seniora PAN otworzył swoje podwoje z okazji Festiwalu „Otwarte Ogrody”. To już druga edycja Festiwalu, w której nasz Dom wziął udział. Wydarzenie rozpoczął Dyrektor Domu Seniora Polskiej Akademii Nauk – Pan Jacek Szostakiewicz witając wszystkich uczestników spotkania.

Pierwszego dnia Dom Seniora PAN zaprosił swoich gości do „Ogrodu przyrodniczo-literackiego” oraz „Dziecięcego ogrodu muzyki dawnej”.

W sobotę Festiwal zapoczątkowała prezentacja literatury dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych czytelników. Literaturę dla dzieci i młodzieży zaprezentowały: Pani Małgorzata Strękowska-Zaremba – autorka „Domu nie z tej ziemi”, książki uznanej przez zagraniczna jury za jedną z dwustu najlepszych książek dla dzieci na świecie wydanych w 2017 r. oraz Pani Dorota Suwalska, której ostatnia książka „Tabletki na dorosłość” została wyróżniona przez Polską Sekcję IBBY – Książka Roku 2018.

Literaturę dla dorosłych reprezentowali natomiast: Pan Krzysztof Beśka, Pan Krzysztof Bielecki, Pani Katarzyna Boruń-Jagodzińska, Pan Jan Krzysztof Piasecki oraz Pan Zbigniew Żbikowski. Na spotkaniu można było porozmawiać z twórcami literackimi oraz nabyć ich dzieła wraz ze specjalną dedykacją.

W drugiej części Wydarzenia zespół „FLAUTI Divertenti” wykonał utwory muzyki dawnej w strojach, które były zaprojektowane i konsultowane ze znawcami historii. Choć zespół powstał dwa lata temu, to ma już na swoim koncie udział w imprezach ogólnopolskich i międzynarodowych. Czteroosobowy Zespół tworzą siostry Lena i Wiktoria Perzyna oraz Aleksandra i Maria Szczapa, natomiast opiekunem muzycznym i menedżerem Zespołu jest Pan Marcin Szczapa. Instrumentarium „FLAUTI Divertenti” to pięć fletów: basowy, tenorowy, altowy, sopranowy i sopranino oraz gitarolutnia, skrzypce, bęben ramowy oraz trójkąt. Występ Zespołu był więc prawdziwą ucztą dla oka i ucha odbiorców koncertu.

Wydarzenie to wsparła również w ramach wolontariatu młodzież z Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Konstancinie-Jeziornie, która zaopiekowała się naszymi Seniorami.

Drugiego dnia Festiwalu wystąpił Konstanciński Chór Kameralny, którego dyrygentem jest Piotr Stawarski, artysta Filharmonii Narodowej, organista i kompozytor, akompaniatorem zaś Dorota Stawarska. W tegorocznym repertuarze Chóru znalazły się kompozycje różnych stylów i epok, gdyż program składał się z części rozrywkowej i ludowej, co ucieszyło wszystkich słuchaczy.

Odwiedzający nasz ogród mogli również podziwiać drzewo genealogiczne języków świata stworzone przez naszą Pensjonariuszkę Panią Barbarę Wysmułek. Praca ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników Festiwalu.

Oczywiście, nie mogło również zabraknąć poczęstunku dla gości, który przygotowany został przez nasz znakomity personel Działu Żywienia.

2019-09-09T14:15:53+01:00
Ta strona wykorzystuje pliki cookie i usługi stron trzecich. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę. POLITYKA PRYWATNOŚCI Zgoda